top of page

Analiz Hizmetleri

Özellikle ülkemizde eksik olan kompozit ve  dinamik (çarpışma, patlama, balistik) rejim alanlarında analiz danışmanlığı sağlanmaktadır. Uzun yıllar endüstriyel sonlu eleman analiz konularında çalışmış doktoralı ve yüksek mühendis danışmanlarımızı süreçleri yönetmektedir.

radome_mesh_calismasi.png

Tasarım isterleri üretici tarafından belirlenmiş ve elektromanyetik testleri yapılmış uçak radome yapıları için kuş çarpması analiz projesi

movie_002.gif

Karbon fiber termoset kompozit (elyaf sarım tip) otomotiv çarpışma kutusu

Otomotiv hafifletme çalışmaları ile birlikte pasif güvenlik bileşeni olan çarpışma kutusu (crash box) üretimleri alüminyum ve çelik yerine hibrid ve ya kompozit silindirik kutular şeklinde yapılmasına dönük çalışmalar farklı ürün gruplarınca yürütülmektedir. 

Yanda tamamlanan bir projemiz çerçevesinde elyaf sarım tipte kompozit tüplerin ABAQUS Explicit çözücüsünde çarpışma/ezilme analizi gerçeğe yakın şekilde analizi görülmektetedir. Sarım açılarının optimum tasarımı elde etmede son derece önemli olduğu görülmektedir. Bunun yanısıra görece daha kolay modellenen katman bazlı sarımlar için analizler de tarafımızca yapılmaktadır.  

composite_woundtube_compression.gif

Çok Ölçekli Kompozit Modelleme

multiscale_composites.png

Kompozit modelleme ve analizleri metallere göre çok daha karmaşık olduğundan son yıllarda artan kompozit malzeme kullanımı ile daha doğru bilgisayar modellerine ihtiyaç doğmuştur.

Bu konuda, özellikle havacılık ve uzay firmalarının kritik kompozit bileşenlerinde test süreçlerinden ve maliyetlerinden kurtulmak için yüksek doğruluklu sonuçlar sağlayan yazılım paketleri sunmaktayız. Bu paketler ile ABAQUS CAE ve LS-DYNA ticari yazılımaları birlikte uyumlu olarak çalışmaktadır.

 

Örnek vaka çalışmaları:

- Yorulmadan kaynaklı kompozit gövde hasarlarının daha doğru tahmini

-Otomotiv çarpışmalarında kompozit bileşenlerin hasarlarının yüksek doğruluklu kestirimi

bottom of page