top of page

Split Hopkinson Bar Sistemi Deneysel Hızmetleri

Şirket kuruluş amacı dahilinde, malzemelerin yüksek deformasyon hızlarında ezilme, çekme yanıtlarının anlaşılması ve sensör verisi toplanması uzmanlık alanımızdadır.

Buna uygun olarak standart SHPB sistemi ve direk SHPB sistemleri kurulumları yapılmıştır. Hali hazırda şirket bünyesinde ayrıca oluşturulan test düzenekleri endüstriyel hizmet için hazırlanmaktadır. Bunların NATO tesis standartları çerçevesinde hizmete alınması için çalışmalarımız devam etmektedir.

Teknik detayında; kompozit ,metal ve polimer çekme ve basma testleri ile 1000 1/s mertebesinde malzeme yanıtları elde edilebilmektedir. Farklı empedans değerleri için farklı çubuk seçenekleri (alüminyum, marajin çelik) vardır.

 

Günümüzde özellikle ulusal güvenlik alanında malzeme yanıtlarının anlaşılması milli ürün tasarımları için kritiktir. Farkı ülkelerde araştırma lablarında SHPB sistemi kurmuş ve testler yürütmüş danışman ve mühendis kadromuz ile pahalı ve uzun süreçler gerektiren bu deneysel çalışmaların yurt içinde hizmeti sağlanmaya başlanmıştır. Bu sayede kritik bilgi birikiminin yurt içinde kalması sağlanabilmektedir.

bottom of page